2019. július 23-28. között került megrendezésre a kerek 30. évfordulóját ünneplő Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor Tusnádfürdőn. Tusványos harmadik napján, a Magyar Turisztikai Ügynökség sátrában Korzenszky Tamás, a Lechner Nonprofit Kft. örökségvédelmi vezérigazgatói tanácsadója és dr. Papp György Bálint, az Eszterháza Központ Nonprofit Kft. cégvezetője tartott előadást – Bethlen Klára, a Magyar Turisztikai Ügynökség szakértőjének moderálásában – Épített örökség, a kastélyok szerepe a kulturális turizmusban címmel.
A kerekasztal-beszélgetésnek helyet adó Magyar Turisztikai Ügynökség fő feladata a turizmusfejlesztés irányítása és stratégiájának meghatározása. A magyarországi kulturális turizmus tekintetében univerzális nemzetközi vonzóerőt jelentenek Magyarország világörökségi helyszínei, valamint ikonikus építészeti örökségei. Ilyen növekedő kulturális utazási motivációt mutatnak a magyarországi kastélyok szimbolikus értékű helyszínei is.
Korzenszky Tamás vezérigazgatói tanácsadó előadásában az örökségmegőrzés tudományelméleti bevezetője után felvázolta a Lechner Tudásközpontban rejlő innovatív lehetőségeket, a szakmai alapokon integrált – elektronikus építésügyi, építészeti, szakinformatikai, földmérési és távérzékelési – tevékenységek tekintetében. Ismertette a Lechner a nemzeti épített kulturális örökség védelme érdekében hozott intézkedések és hatósági ügyek szakmai előkészítő feladatait, valamint a kulturális örökség megőrzésére irányuló költségvetési támogatások lebonyolítói feladatait. Betekintést nyújtott továbbá a magyar kormány Nemzeti Kastély-, és Várprogram célkitűzésébe, a felújításra kiválasztott épületekbe és helyszínekbe, valamint az értékesíthető turisztikai attrakciók és szolgáltatáscsomagok lehetőségeibe.
Dr. Papp György Bálint cégvezető bemutatta a soproni turisztikai desztináció és a Fertő-táj négy emblematikus örökséghelyszínének – a nagycenki Széchényi-örökség és nemzeti emlékhely, a Fertőd-eszterházai Esterházy-kastélyegyüttes, a sopronbánfalvi Pálos-Karmelita Kolostor és a fertőrákosi Püspöki Palota – üzemeltetésére és fejlesztésére irányuló mindennapos feladatait és koncepcióit. Majd az élményalapú történeti kiállítástól, a különböző kulturális fesztiválokon és további szolgáltatásokon keresztül példákat hozott a műemlékhasznosítás önfenntartó gyakorlataira.
Az élénk érdeklődéssel kísért teltházas/teltsátras előadás zárásaként kötetlen beszélgetés alakult ki a hallgatósággal kérdés-felelet formájában.
Fotók: Pap Zoltán (tusványos.ro)